Styl

Wnętrze w stylu wiktoriańskim

styl wiktoriańskiStyl wiktoriański to wnętrze z epoki wiktoriańskiej, czyli z czasów panowania brytyjskiej królowej Wiktorii (1837-1901). W trakcie jej trwania rozwijały się nowe style, które zostały określone mianem wiktoriańskiego. Typowe wnętrze z tamtych czasów, to połączenie elementów gotyckich, neogotyckich, renesansowych, neoklasycznych, a nawet chińskich i japońskich, dlatego można powiedzieć, że epoka wiktoriańska jeśli chodzi o wnętrza nie była jednolita.

Cechy stylu wiktoriańskiego, to przede wszystkim złocenia, zielone akcenty, przesyt ornamentów i zdobień, mnóstwo bibelotów i sztukaterii – krótko mówiąc pałacowe wnętrze, gdzie widać bogactwo i przepych.styl wiktoriański

Meble w aranżacji wiktoriańskiej wykonane są zazwyczaj z masywnego, ciemnego drewna mahoniowego, kontrastem są jasne pastelowe ściany. Dodatki to stare wahadłowe zegary, żyrandole, obrazy i lustra w złotych ramach, smukłe lampy podłogowe oraz piękne zdobione abażury na lampkach nocnych.

styl wiktoriański

Styl wiktoriański był popularny w całej Europie pod koniec XIX wieku, ale poprzez swoje cechy, czyli przeładowanie wszystkich dodatków i sprzętów w dzisiejszych czasach jest mało wykorzystywany. Jednak decydując się na aranżacje swojego wnętrza w tym stylu, pamiętajmy, że powinniśmy dysponować dużą przestrzenią. Urządzając mieszkanie o małym metrażu w tym stylu będzie ono wyglądało na zagracone, jedynie na dużych przestrzeniach można wyeksponować zalety stylu wiktoriańskiego i pokazać jego atuty i piękno.

salon wiktoriański