Styl

Wnętrze w stylu steampunk

steampunk zegarStyl steampunk zdecydowanie jest stylem dla odważnych. Jest to mieszanina eleganckiego wiktoriańskiego wnętrza z elementami science fiction, surrealizmu oraz z elementami przemysłowymi. Charakterystyczne dla tego stylu jest surowość, konstrukcja i mechanika. Steampunk uznawany jest za odmianę cyberpunku, ale różnica między nimi jest taka, że cyberpunk oparty jest na elektronice, natomiast steampunk rzeczywistość kreowana jest w stylistyce opartej na mechanice. Nazwa tego stylu (z ang. steam czyli para) nawiązuje do rewolucji technicznej w epoce wiktoriańskiej, zwanym także wiekiem pary, dlatego wnętrze urządzane w tym stylu jest kreowane przy użyciu elementów dekoracyjnych kojarzących się z mechaniką i dziwnymi wynalazkami.steampunk lampa

Wszystkie meble oraz dodatki muszą być tu skrupulatnie dobrane oraz dobrze wystylizowane. Trudno jest dostać w sklepach meble i dodatki w stylu steampunk, dlatego pasjonaci tego stylu samodzielnie wykonują elementy wystroju, a efekt bywa naprawdę imponujący. Materiały, jakie do tego wykorzystują są ciężkie i wyraziste, najczęściej w skórze. Stolik często zastępuje masywna skrzynia wykonana z ciemnej skóry, natomiast półki mogą być zrobione z metalu.

steampunk
Źródło: www.homedit.com
steampunk
Źródło: www.homedit.com

W mieszkaniu urządzonym w stylu steampunk powinno być dużo śrub, kół zębatych, tłoków, różnych części maszyn, blach i rur. Dodatkami uzupełniającymi całość są również mechaniczne zegary, stare mapy, globusy, stara maszyna do szycia na metalowych nogach i miedziane dodatki. Ciekawym dodatkiem wystroju są również kapelusze i meloniki, które są symbolem epoki wiktoriańskiej.

Kolorami stylu stampunk są kolory naturalne – piaskowe, beżowe, sepia, miedziane, a przede wszystkim ciemny brąz. Na ścianie w sypialni można położyć fototapetę przedstawiającą zardzewiałe zębate koła, efekt wyjdzie imponujący.

sypialnia steampunk
Źródło: www.homedit.com

 

W mieszkaniu urządzonym w stylu steampunk na pewno poczujemy się jak odkrywcy lub naukowcy, jakbyśmy byli w surrealistycznym świecie, gdzie panuje zmechanizowana atmosfera. Jest to styl bardzo intrygujący i nieprzeciętny, dla ludzi lubiących odważne i nietypowe wnętrza.

steampunk
Źródło: www.technabob.com

 

Źródło: www.homedit.com

 

steampunk salon
Źródło: blog.furnishmyway.com

 

steampunk-1675678_960_720

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *