Styl

Wnętrze w stylu shabby chic

shabby chicStyl shabby chic (czyt.: szabi szik) to styl z duszą, gdzie nie ma miejsca na nowe i lśniące rzeczy. Jest to styl, który charakteryzuje się tym, że meble oraz dekoracje są zużyte-zaznaczone zębem czasu, im bardziej zniszczona rzecz tym lepiej. Jeżeli nie mamy dostępu do takich autentycznych starych rzeczy, można sztucznie je postarzyć poprzez przecierki, spękania, niedomalowania czy obdarcia.

Styl ten narodził się w latach 80-tych XX wieku, a nazwę shabby chic pierwszy raz użył magazyn „The World of Interiors” . W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego shabby oznacza stary, nędzny, wytarty, zniszczony, sfatygowany; natomiast chic oznacza po prostu szyk. Zatem magazyn ten potraktował tą nazwę trochę przewrotnie: sfatygowany szyk. I coś w tym jest, stare i zniszczone rzeczy wyglądają trochę na sfatygowane, ale właśnie to sprawia, że są one piękne.

Shabby chic jest stylem kobiecym – delikatnym, subtelnym, romantycznym, trochę przesłodzonym. Kolorystyka to kolory jasne i lekkie : złamana biel, ecru, pudrowy róż, pastelowy błękit oraz delikatne żółcie i szarość o odcieniu lawendowym.shabby chic

Dużą rolę odgrywają romantyczne wzory z motywem kwiatów(głównie róż), serduszek czy aniołków. Często dopełnieniem aranżacji są stare koronki i hafty. Mile widziane są gałki w kształcie serduszek, zasłony w kwiaty oraz tapety w delikatne wzory kwiatowe lub zwierzęce, w ten sposób wnosi się do wnętrza trochę romantycznej nuty.

Nazwą shabby chic określa się również specjalną technikę malowania kilkoma warstwami farby tak, aby spodnie warstwy farby były widoczne i wyglądały jakby prześwitywały wyglądając na łuszczącą, starą powierzchnię.

Styl shabby chic inspirował się stylem prowansalskim, dlatego meble z tych stylów często są ze sobą mylone .Różnica między nimi polega na tym, że meble w stylu shabby chic muszą wyglądać na wiekowe. W stylu tym często możemy spotkać meble w stylu ludwikowskim- fotele na giętych nogach lub łóżka z rzeźbionym drewnianym zagłówkiem, lub łóżko z żeliwnym zagłówkiem pomalowanym na biało.

shabby chicMeble utrzymane w stylistyce shabby chic idealnie pasują do wnętrza urządzonego w stylu retro czy vintage. Ale również doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach – w ten sposób stworzymy ciekawy kontrast dla reszty aranżacji.

W mieszkaniu urządzanym w tym stylu podłoga powinna być drewniana, a ściany pomalowane na pastelowe, łagodne kolory. Kuchnia natomiast powinna być biała z drewnianym blatem, na półkach kolorowe puszki, porcelana z wzorem kwiatowym, a na parapecie koniecznie doniczka z różami.shabby chic

Shabby chic to delikatne i jasne wnętrze, a urok postarzanych mebli i kwieciste dodatki pozwolą stworzyć miejsce, gdzie można cieszyć się chwilą, jest to miejsce w którym zwalnia czas.

 

shabby chic

shabby chic

shabby chic