Styl prowansalski ukształtował się w Prowansji Francuskiej i kojarzony jest z pięknie pachnącymi polami lawendy, słońcem, winem i wakacyjnym klimatem. Przypomina on trochę styl rustykalny, gdyż obydwa nawiązują do sielskiego klimatu wiejskiego i domowego ciepła. Charakterystyczną cechą stylu prowansalskiego są malowidła kwiatów (zwłaszcza lawendy), kiści winogron i pęków ziół. Mnie osobiście bardzo się to podoba. W tym nurcie dominują kolory jasne i ciepłe – kolory łagodnego fioletu, błękitu i żółci oraz delikatnej szarości i bieli. Główną rolą takich kolorów jest to, aby stworzyć ciepłe wnętrze, poczucie spokoju , swobody i relaksu, jest to wnętrze, które pozytywnie działa na naszą psychikę.
Ludzie często myślą, że styl prowansalski to białe wnętrze, nic bardziej mylnego, jest to wnętrze ciepłe i kolorowe. Meble wykonane najczęściej z drewna, przecieranego oraz pięknie rzeźbionego, ale również z żelaza w formie rękodzieła artystycznego- mogą się na nich pojawić motywy florystyczne, zazwyczaj jest to lawenda, ale również winogrona lub kłosy zbóż. Dodatki w takim wnętrzu, to przede wszystkim kosze i koszyki wiklinowe, doniczki ceramiczne, słoiki i kolorowe karafki, wzorzyste poduszki i kapy oraz dywaniki, zasłony jasne- najlepiej lniane lub z kretonu. Te dodatki sprawią, że wnętrze stanie się ciepłe i przyjemne. Podłoga w stylu prowansalskim to podłoga drewniana (z szerokich desek) lub kamienia czy betonu specjalnie postarzanego. W kuchni pięknie wyglądają stare kredensy, jasne meble z uchwytami z kutego żelaza oraz drewniany stół, a w sypialni duże żeliwne lub drewniane łóżko.
Styl prowansalski pięknie wygląda również na balkonie- wiklinowe meble, zioła w doniczkach-jest to miejsce, gdzie możemy stworzyć namiastkę prowansalskiego ogrodu. Gdzie możemy usiąść i poczuć się jak na wakacjach, gdzie wolno płynie czas a życie codzienne jest na drugim planie.
Jednym zdaniem styl prowansalski to wyjątkowe przytulne i ciepłe domowe wnętrze, bazujące na neutralnych, pastelowych kolorach. Miejsce pełne świeżych i suszonych kwiatów oraz ziół, pełne refleksji i spokoju – miejsce, którego nie ma się ochoty opuszczać.