Bez kategorii · Wielkanoc

Skąd się wziął zajączek Wielkanocny?

Choć na dworze wciąż zimno ja już czuję wiosnę i zbliżające się święta. Już niedługo Wielkanoc i w moim mieszkaniu pomału pojawiają się świąteczne ozdoby. Przede wszystkim swój wiosenny nastrój zawdzięczam tulipanom, które swymi kolorami wniosły radość do mieszkania. A wiecie, że żółte i czerwone tulipany symbolizują miłość? Pewnie dlatego tulipany kojarzą mi się z wiosną, przecież o tej porze roku zakochujemy się najczęściej:)

Gdy stawiałam zajączka obok tulipanów zastanawiałam się dlaczego akurat zając jest symbolem Wielkanocy i to on przynosi prezenty. Poszperałam i trochę się dowiedziałam o symbolice zająca wielkanocnego.

Skąd się wziął zajączek Wielkanocny?

Zwyczaj zostawiania prezentów przez zająca dotarł do Polski w XIX wieku z Niemiec. W niedzielę Wielkanocną , czyli w pierwszy dzień świąt, dzieci szukają drobnych upominków i słodyczy, które w nocy pochował dla nich zajączek. Choć obecnie wiele osób zostawia prezenty w widocznym miejscu lub po prostu wręcza upominki bezpośrednio, w wielu rodzinach jednak ta tradycja poszukiwania wciąż jest obecna. Osobiście jestem zwolenniczką szukania:) Pamiętam jak byłam małą dziewczynką razem z rodzeństwem szukaliśmy słodkich prezentów od zajączka u babci w ogródku. Dla mnie zając zawsze chował łakocie przy krzaku porzeczki, natomiast moja starsza siostra zawsze była zła, bo musiała wspiąć się na drzewo jabłoni po swoje:) Takie bieganie po ogrodzie w poszukiwaniu prezentów było naprawdę super i zostały po tym wspaniałe wspomnienia. Teraz -nie mając ogródka- swojemu synkowi słodycze od zajączka pochowam w domu. Zamierzam razem z synkiem w Wielką sobotę przygotować zajączkowi kilka gniazdek z sianka, aby jak przyjdzie w nocy miał gdzie zostawić czekoladowe pisanki:)

Zając – symbol Wielkiej Nocy

Niektórzy uważają, że symbol zająca wywodzi się z jednego z psalmów, w którym zając był odzwierciedleniem grzesznika szukającego schronienia w Bogu. Ale według mnie bardziej prawdopodobne jest to, że symbol zająca wywodzi się z dawnej kultury germańskiej i celtyckiej, w której zające kojarzono z płodnością, życiem i odrodzeniem – a to z kolei kojarzy się z wiosną, a co za tym idzie również z Wielkanocą. 

Swoją ciekawość na temat symboliki zająca zaspokoiłam i przyznam się, że jak tak czytałam o zajączku Wielkanocnym nabrałam ogromnej ochoty na to, aby całe mieszkanie przystroić w Wielkanocne ozdoby. Co też zaraz uczynię:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *